Günümüzde kullanımı gittikçe artan kalıp malzemesi olan pleymut ya da plywoodlar brüt beton almak için geleneksel ahşap kalıpların yerini almıştır. Bildiğiniz üzere pleymutlar filmli ve filmsiz olmak üzere ikiye ayrılır.

Bilindiğinin aksine aralarındaki fark dayanıklılık ile alakalı olmayıp sadece beton yüzeyini etkiler. Filmli pleymutun sıva yapılmayacak yüzeylerde kullanılması doğrudur ve parlak brüt beton almanızı sağlar. Sıva yapılacak yüzeylerde ise filmsiz pleymut'ların kullanılması gerekmektedir. Filmsiz pleymut'larda alınan beton yüzeyi yine brüt olmakla birlikte parlak değildir. Bu özelliği sayesinde sıva yapılmasına imkan sağlamaktadır. Ayrıca filmsiz pleymut mobilya , ambalaj , tır dorseleri ve dekorasyon gibi alanlarda tercih edilmektedir.

Bu sebepten ötürü inşaat yapı sektöründe filmli pleymut 'un malzemelerin sıva yapılmayacak yüzeyler oluşturmak için kullanılması, filmsiz pleymut' unda parlak olmayan ve sıva yapılacak yüzeylerin istenildiği yerlerde kullanılması uygundur.

Pleymut'lar filmli ve filmsiz olarak çeşitlendirilir. Filmli pleymut da dış yüzeylerine fenolik film kaplanmasına rağmen filmsiz pleymut da bu uygulama yapılmaz. Böylece ince ağaç katmanlarından üretilen playmut' a fenolik film kaplanmayarak dış yüzeyleri ağaç görünümünde kalır.

Pleymut hafif fakat yüksek dayanımlı, rahat kullanımlı, çevre dostu, geniş uygulama alanların sahip bir malzemedir. Orijinal ismi pleymut olmasına rağmen İngilizce bir kelime olduğu için Türkçe Pleymut olarak da geçiyor. Bazı kesimlere göre bu kullanım Playwood, Pleymut, Filmli Kontraplak, Filmli Kontrplak olarak da kullanılıyor. Pleymut ince ağaç katmanlarından üretilen bir ahşap levha çeşididir.

Pleymut'un katman sayısı genelde tek sayı olacak şekilde üretilir. Dış katmanlar genellikle panelin uzun ölçüsüne paralel yöndedir. Birbirini izleyen katmanlar birbirine dik olacak şekilde yapıştırılır. Pleymut böylece dayanımı artıran ve vibrasyonla oluşacak şok etkilere karşı koyan bir yapıda olmuş olur. Pleymut, esnek, ucuz, kolay ugulanabilir, tekrar kullanılabilir ve kolay temin edilebilir bir üründür. Çok iyi mekanik dayanıklılığa sahip olmasına karşın hafif olan bir malzemedir. Pleymut'lar inşaatlarda daha sağlıklı ve daha randumanlı olmaktadır.İnşaat sektöründe pleymut ya da pleymut kullanılması tavsiye edilir.